Rodzaje technologii PV

Z zasady istnieją dwa podstawowe rodzaje technologii solarnych: krystaliczna i cienkowarstwowa.
Z kolei krystaliczną można podzielić na dwie grupy:
Ogniwa monokrystaliczne - wykonywane z pojedynczego kryształu krzemu. Ogniwa monokrystaliczne mają wysoką wydajność (około 18 - 19% konwersji padającego światła słonecznego), są jednak rozwiązaniem kosztownym.
Ogniwa polikrystaliczne -  wykonywane są przed odcinanie cienkich płytek z odlanego i rekrystalizowanego krzemu. Produkcja ogniw polikrystalicznych jest tańsza, ale mają niższą wydajność (około 16% konwersji padającego światła słonecznego).

Technologia cieńkowarstwowa to obecnie najszybciej rozwijająca się kategoria, do tej technologii zaliczyć możemy ogniwa CIGS, CIS, CDTe, również sławne za sprawa polskich naukowców Perowskity mają w nich duży udział, to często mieszanka półprzewodników, których to dobór oraz skład determinuje parametry całego ogniwa, w ogniwach tych warstwa materiału aktywnego jest ok. 100 x cieńsza niż w przypadku ogniw krystalicznych dlatego technologia ta zwana cieńkowarstwową. Charakteryzuje się stosunkowo niższą ceną za 1 Wp, ale również i krótszą żywotnością.