Ogniwo PV - moduł fotowoltaiczny

Aby za darmo mieć prąd z promieniowania słonecznego we własnym domu, można zastosować ogniwa fotowoltaiczne. Najczęściej umieszcza się je na dachu. Obecnie systemy PV instalowane na dachach domów mają moc rzędu kilku kilowatów. Dzięki temu jest więc możliwe zasilanie z nich wszystkich elektrycznych urządzeń domowych. Systemy fotowoltaiczne mają kilka cech, które dla niektórych użytkowników są równie ważne jak zdolność tych systemów do generowania energii elektrycznej.

Po pierwsze: niezawodność – moduły fotowoltaiczne należą do najbardziej niezawodnych źródeł energii elektrycznej, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Nie zawierają ruchomych części mogą przez dziesięciolecia funkcjonować bez ingerencji człowieka.
Po drugie: prostota – systemy PV zawierają niewiele elementów składowych i podlegają bardzo prostym procedurom w zakresie eksploatacji i utrzymania. Dzięki temu mogą być wykorzystywane przez ludzi, którzy nie posiadają nawet podstawowej wiedzy technicznej i energetycznej.
Po trzecie: modularność – moc elektryczna dostarczana przez ogniwa fotowoltaiczne, przy pewnych warunkach nasłonecznienia, w znacznym stopniu jest podyktowana przez wielkość i liczbę modułów fotowoltaicznych, zainstalowanych w systemie. Po dołożeniu dodatkowych modułów, osiąga się większą moc systemu. Pozwala to na łatwe dopasowanie systemu w ślad za zmianami w zakresie zapotrzebowania mocy lub dostępności środków inwestycyjnych. Na przykład, jeśli w gospodarstwie planuje się zakup sprzętu za dwa lata, to użytkownicy będą mogli zwiększyć moc systemu wtedy, gdy zapotrzebowanie wzrośnie.
Po czwarte: bezgłośna praca – systemy PV wytwarzają energię elektryczną w absolutnej ciszy, bez wibracji i generowania fal elektromagnetycznych.